19/01/2020

Wiltshire County Championship 2020

Wiltshire County Championship was held at the Link Centre, Swindon on 19th January, 1st and 2nd of February 2020. Chippenham ASC had a large team of 16 swimmers that qualified and competed at this event, they were;

Amelie Bartlett, Amy Gibbons, Beth McFadzean, Ella Parker, Finley Shorland, Harrison Jones, Holly Parker, Isabelle Chappell, Jack Chappell, Joshua Watt, Lillia Barnett, Louis Nicholls, Maddy Lavelle, Naryani Costa Jafrate, Niamh Irwin and Peter Weston-Burt.

The swimmers swam a huge amount of races over the 3 days. Wiltshire ASA ran finals for each of the 4 age groups; 14 year olds, 15 year olds, 16 years and 17 years and over, in all the 50m and 100m events. The fastest 6 swimmers in each of these 4 age groups, in each 50m or 100m event, then raced again at the end of the session. This year, for the first time, Wiltshire ASA ran finals for all the 200m events. The fastest 6 swimmers, regardless of age, swam again to battle for the championship places. Chippenham ASC had swimmers who made the finals and also won medals in the 400m events and placed in the junior (15 and under) championships or open championships (fastest 6 swimmers of any age) they were;

Amelie Bartlett             200m Breaststroke - Silver Medal, 2nd place Junior Champion and 5th place Open Champion

                                    100m IM - 6th place

                                    100m Breaststroke - Silver Medal and 2nd place Junior Champion

                                     200m IM - 6th place Junior Champion 

                                     50m Breaststroke - Silver Medal and 2nd place Junior Champion

                                     50m Butterfly - Bronze Medal and 4th place Junior Champion

 

Amy Gibbons               200m Breaststroke - Silver Medal, 3rd place Open Champion

                                     100m IM - Silver Medal

                                     100m Breaststroke - Silver Medal and 5th place Open Champion  

                                      200m IM - Silver Medal and 4th place Open Champion

                                      50m Breaststroke - Gold Medal and 5th place Open Champion

 

Ella Parker                    100m IM - 4th place

                                     100m Butterfly - 4th place

                                      50m Backstroke - Bronze Medal and 4th place Open Champion

                                      200m Backstroke - Gold Medal and 2nd place Open Champion

                                      200m Butterfly - Gold Medal 

                                     100m Freestyle - 4th place

                                      50m Butterfly - 4th place

 

Finley Shorland             50m Freestyle - 5th place

                                     100m Freestyle - 5th place

 

Holly Parker                 100m IM - 6th place

                                     100m Butterfly - Bronze Medal

                                     50m Backstroke - 6th place

                                     200m Butterfly - Silver Medal and 3rd place Junior Champion

                                     50m Butterfly - Bronze Medal

 

Isabelle Chappell        100m IM - Bronze Medal

                                     100m Butterfly - Silver Medal and 4th place Junior Champion

                                     50m Backstroke - Silver Medal and 6th place Junior Champion

                                     200m IM - Silver Medal and 4th place Junior Champion

                                    100m Freestyle - 6th place

                                     400m IM - Bronze Medal and 5th place Junior Champion

                                     100m Backstroke - 4th place

                                     50m Butterfly - Silver Medal

 

Jack Chappell             50m Freestyle - 6th place

 

Lillia Barnett                400m Freestyle - Bronze Medal

 

Louis Nicholls             100m Butterfly - Gold Medal, Junior Champion and 6th place Open Champion

                                    50m Backstroke - Gold Medal and Junior Champion

                                    200m Breaststroke - Gold Medal and 2nd place Junior Champion

                                    100m IM - Gold Medal and Junior Champion

                                    50m Freestyle - Gold Medal and Junior Champion

                                    200m Backstroke - Gold Medal, Junior and Open Champion

                                    400m Freestyle - Gold Medal, Junior and Open Champion

                                   100m Breaststroke - Gold Medal and 2nd Junior Champion 

                                   400m IM - Gold Medal, Junior and Open Champion

                                   100m Backstroke - Gold Medal, Junior Champion and 4th place Open Champion

                                    50m Butterfly - Gold Medal and 2nd place Junior Champion

                                    100m Freestyle - Gold Medal and Junior Champion

                                     50m Breaststroke - Gold Medal and Junior Champion 

 

Maddy Lavelle              50m Breaststroke - 5th place

 

Niamh Irvin                   100m IM - 4th place

                                      50m Freestyle - 5th place

                                      100m Butterfly - Silver Medal and 3rd place Open Champion

                                      50m Backstroke - 5th place

                                      200m Backstroke - Silver Medal and 4th place Open Champion

                                      200m IM - Bronze Medal

                                      200m Butterfly - Bronze Medal and 4th place Open Champion 

                                      100m Freestyle - 4th place

                                      100m Backstroke - Bronze Medal and 5th place Open Champion

                                       50m Butterfly - Silver Medal and 5th place Open Champion

 

Peter Weston-Burt         100m Butterfly - Bronze Medal

                                       50m Backstroke - 4th place

                                       100m IM - 5th place

                                       200m IM - 6th place Junior Champion

                                       100m Breaststroke - 5th place

                                       400m IM - Silver Medal and 3rd place Junior Champion

                                       50m Butterfly - Silver Medal and 3rd place Junior Champion

                                       200m Butterfly - Silver Medal and 3rd place Junior Champion 

                                       50m Breaststroke - 5th place

 

In addition to this some regional consideration times and regional qualification times were achieved, they were;

 

Amelie Bartlett      Regional Consideration Time -       200m Breaststroke

                                                                                     50m Butterfly

                              Regional Entry Time -                     100m Breaststroke

                                                                                      50m Breaststroke

 

Amy Gibbons         Regional Consideration Time -    100m Breaststroke

                                                                                     200m IM

                               Regional Entry Time -                    50m Breaststroke

                                                                                     200m Breaststroke

                                  

 Ella Parker             Regional Consideration Time -      50m Backstroke

                                                                                     100m Backstroke

                                                                                      50m Butterfly

                                                                                     100m Butterfly

                                                                                      200m Butterfly

 

Holly Parker             Regional Entry Time -                   200m Butterfly

                                                                                    

Isabelle Chappell     Regional Consideration Time -     200m IM

                                  Regional Entry Time -                  100m Butterfly

                                                                                 

Louis Nicholls            Regional Consideration Time -   50m Freestyle

                                                                                      200m Breaststroke

                                   Regional Entry Time -                100m Butterfly

                                                                                      50m Backstroke

                                                                                      200m Backstroke

                                                                                      400m Freestyle

                                                                                      100m Breaststroke

                                                                                       400m IM

                                                                                       100m Backstroke

                                                                                        50m Butterfly

                                                                                        100m Freestyle

                                                                                        50m Breaststroke

 

Niamh Irvin                Regional Consideration Time -     200m Butterfly

                                  Regional Entry Time -                   100m Butterfly

                                                                                        50m Butterfly

 

Peter Weston-Burt    Regional Consideration Time -      50m Backstroke

                                                                                        400m IM

                                                                                        50m Breaststroke

                                 Regional Entry Time -                    100m Butterfly

                                                                                        50m Butterfly

                                                                                        200m Butterfly

 

Well done to all swimmers.

Full results can be found at;

http://www.wiltshireswimming.co.uk/?page_id=913


All news